اعتدال دین موسی (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدین حضرت موسی علیه‌السّلام، بنابر آیات قرآن آیینی معتدل است.


دین معتدل موسی

[ویرایش]

۱. «ولقد اخذ اللـه میثاق بنی اسر ائیل وبعثنا منهم اثنی عشر نقیبا وقال اللـه انی معکم لئن اقمتم الصلاة وآتیتم الزکاة وآمنتم بر سلی وعزر تموهم واقر ضتم اللـه قر ضا حسنا لاکفر ن عنکم سیئاتکم ولادخلنکم جنات تجر ی من تحتها الانهار فمن کفر بعد ذلک منکم فقد ضل سواء السبیل: خدا از بنی اسرائیل پیمان گرفت. و از آنها، دوازده نقیب (سرپرست) برانگیختیم. و خداوند (به آنها) گفت: «من با شما هستم! اگر نماز را برپا دارید، و زکات را بپردازید، و به رسولان من ایمان بیاورید و آنها را یاری کنید، و به خدا قرض الحسنه بدهید(در راه او، به نیازمندان کمک کنید)، گناهان شما را می‌پوشانم( می‌بخشم)؛ و شما را در باغهایی از بهشت، که نهرها از زیر درختانش جاری است، وارد می‌کنم. اما هر کس از شما بعد از این کافر شود، از راه راست منحرف گردیده است.» (و لقد اخذ الله میثاق بنى اسرائیل و بعثنا منهم اثنى عشر نقیبا).
نقیب در اصل از ماده نقب (بر وزن نقد) گرفته شده که بمعنى روزنه هاى وسیع ، مخصوصا راههاى زیر زمینى مى باشد، و به رئیس و رهبر یک جمعیت از آن جهت نقیب مى گویند، که از اسرار جمعیت آگاه است ، گوئى در میان آنها نقبى ایجاد کرده و از وضع آنها آگاه شده است. نقباى بنى اسرائیل ، وزیران موسى بودند و بعد به مقام نبوت رسیدند؛ این آیه در اشاره به خلفا و جانشینان دوازده گانه پیامبر اسلام (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) نازل گردیده و تعداد آنها به تعداد نقباى بنی اسرائیل معرفى شده اند. اگر به این پیمان عمل کنید، من سیئات و گناهان گذشته شما را مى بخشم (لاکفرن عنکم سیئاتکم ). و شما را در باغهاى بهشت که از زیر درختان آن نهرها جارى است داخل می کنم. (و لادخلنکم جنات تجرى من تحتها الانهار). ولى آنها که راه کفر و انکار و عصیان را پیش گیرند مسلما از طریق مستقیم گمراه شده اند.(فمن کفر بعد ذلک منکم فقد ضل سوآء السبیل).
۲. «قل هل انبئکم بشر من ذلک مثوبة عند اللـه من لعنه اللـه وغضب علیه وجعل منهم القر دة والخنازیر وعبد الطاغوت اولـئک شر مکانا واضل عن سواء السبیل: بگو: «آیا شما را از کسانی که موقعیت و پاداششان نزد خدا بدتر از این است، با خبر کنم؟ کسانی که خداوند آنها را از رحمت خود دور ساخته، و مورد خشم قرار داده، (و مسخ کرده،) و از آنها، میمونها و خوکهایی قرار داده، و پرستش بت کرده‌اند؛ موقعیت و محل آنها، بدتر است؛ و از راه راست، گمراه تراند.» » در شان نزول این آیه آیت الله مکارم شیرازی در کتاب تفسیر نمونه چنین آورده اند: از عبد الله بن عباس نقل شده که جمعى از یهود نزد پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) آمدند و درخواست کردند: عقائد خود را براى آنها شرح دهد، پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) گفت : من به خداى بزرگ و یگانه ایمان دارم و آنچه بر ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب و موسی و عیسی و همه پیامبران الهى نازل شده حق مى دانم ،میان آنها جدائى نمى افکنم ، آنها گفتند: ما عیسى را نمى شناسیم و به پیامبرى نمى پذیریم ، سپس افزودند: ما هیچ آئینى را بدتر از آئین شما سراغ نداریم ! آیات فوق نازل شد و به آنها پاسخ گفت .

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مائده/سوره۵، آیه۱۲.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۴، ص۳۰۸.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۴، ص۳۱۰.    
۴. مائده/سوره۵، آیه۶۰.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۴، ص۴۴۰.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۴، ص۵۱، برگرفته از مقاله «اعتدال دین موسی».    


رده‌های این صفحه : اعتدال | حضرت موسی | موضوعات قرآنی | یهود
جعبه ابزار