اسلام (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افواژه اسلام در قرآن به معناى تسلیم بودن در برابر دين (اراده و فرمان) خداوند كه به واسطه پيامبران الهى به انسان‌ها ابلاغ شده آمده است.


معنای اسلام

[ویرایش]

اسلام به معناى انقیاد و گردن نهادن است. اين واژه در قرآن به معناى تسليم بودن در برابر دين (اراده و فرمان) خداوند كه به واسطه پيامبران الهى به انسان‌ها ابلاغ شده آمده است. واژه اسلام پس از بعثت پیامبراکرم(صلی الله علیه وآله) به تدريج در مورد دين و شريعت آن حضرت به‌كار رفته و اكنون همين معنا از آن فهميده مى‌شود. در اين مدخل، همين معنا مدّ نظر است؛ همان‌طور كه برخى از مفسّران احتمال داده‌اند كه مقصود از اين واژه در قرآن، (در برخى موارد) همين معنا باشد. در اين مدخل از واژه‌هاى «اسلام»، «ايمان»، «حق»، «دين»، «سبيل»، «نور» و‌... استفاده شده است.

آينده اسلام

[ویرایش]

خداوند متعال در قرآنش راجع به آینده اسلام می فرماید که، اسلام، فروزان و تابنده تا ابد باقی خواهد ماند: «يريدون أن يطفـوا نور الله بأفوههم ويأبى الله إلاّ أن ...‌» آنها مي‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند، ولي خداجز اين نمي‌خواهد كه ... .(مرحوم طبرسى از اكثر مفسّران نقل كرده است كه مقصود از «نور اللّه» قرآن و اسلام است. )

← نور اسلام


در این آیه آئین خدا و قرآن مجید و تعالیم اسلام به نور و روشنائى تشبیه شده و مى دانیم که نور سرچشمه حیات و جنبش و نمو و آبادى در روى زمین و منشا هر گونه زیبائى است . اسلام نیز آئینى است تحرک آفرین که جامعه انسانى را در مسیر تکاملها به پیش مى برد و سرچشمه هر خیر و برکت است .

← عالمگیر شدن اسلام


سرانجام در آخرین آیه مورد بحث بشارت عالمگیر شدن اسلام را به مسلمانان داده و با آن ، بحث آیه گذشته را دائر بر اینکه تلاشهاى مذبوحانه دشمنان اسلام به جائى نمى رسد، تکمیل مى کند و با صراحت مى گوید: او کسى است که رسول خود را با هدایت و دین حق فرستاد تا او را بر تمام ادیان پیروز و غالب گرداند، هر چند مشرکان را خوشایند نباشد. با گذشت زمان ، و پیشرفت علم و دانش ، و سهولت ارتباطات ، واقعیتها چهره خود را از پشت پرده هاى تبلیغات مسموم بدر خواهد آورد و موانعى را که مخالفان حق بر سر راه آن قرار میدهند در هم کوبیده خواهد شد، و به این ترتیب آئین حق همه جا را فراخواهد گرفت هر چند دشمنان حق نخواهند و از هیچگونه کار شکنى مضایقه نکنند، زیرا حرکت آنها حرکتى است بر خلاف مسیر تاریخ و بر ضد سنن آفرینش !
يريدون ليطفـوا نور الله بأفوههم والله متمّ نوره ...‌.(«نور اللّه» به نور ایمان و اسلام تفسیر شده است. )

حاکمیت اسلام بر تمام ادیان

[ویرایش]

وعده خداوند مبنى بر حاكميّت و غلبه اسلام بر تمام اديان: «هو الَّذى أرسل رسوله بالهدى ودين الحقّ ليظهره على الدّين كلّه ...‌» او كسي است كه رسولش را با هدایت و آئين حق فرستاد تا او را بر همه آئينها غالب گرداند ... .
«هو الّذى أرسل رسوله بالهدى ودين الحقّ ليظهره على الدّين كلّه ...‌» اوست كسى كه پيامبر خود را به (قصد) هدايت با آيين درست روانه ساخت تا آن را بر تمام اديان پیروز گرداند ... .
«يريدون ليطفـوا نور الله بأفوههم والله متمّ نوره ...• هو الّذى أرسل رسوله بالهدى ودين الحقّ ليظهره على الدّين كلّه ...‌» مى‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهد گردانيد•اوست كسى كه فرستاده خود را با هدايت و آيين درست روانه كرد تا آن را بر هر چه دین است فائق گرداند ... .

عناوین مرتبط

[ویرایش]

ارکان اسلام ، استهزای اسلام ، اسلام و ادیان ، اسلام و دین انبیاء ، اطاعت از اسلام ، اظهار اسلام ، اعراض از اسلام، اهانت به اسلام، بادیه نشینان و اسلام .

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب، ج ۱۲، ص۲۹۳.    
۲. طباطبایی، محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج‌۳، ص‌۱۲۰ - ۱۲۱.    
۳. آلوسی، شهاب الدین، روح المعانی، ج‌۲، ص‌۱۰۳.    
۴. آلوسی، شهاب الدین، روح المعانی، ج‌۲، ص۱۸۹.    
۵. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان، ج۵، ص۴۴.    
۶. توبه/سوره ۹، آیه۳۲.    
۷. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ۷، ص ۳۶۸- ۳۷۰.    
۸. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان، ج۹، ص۴۶۳.    
۹. صف/سوره۶۱، آیه۸.    
۱۰. توبه/سوره ۹، آیه۳۳.    
۱۱. فتح‌/سوره ۴۸، آیه۲۸.    
۱۲. صف/سوره۶۱، آیه۸- ۹.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۳، ص۲۸۲، برگرفته از مقاله «اسلام».    


رده‌های این صفحه : اسلام | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار