آیین تندرستی (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب «آیین تندرستی، راز سلامتی در کلمات پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و ائمه علیه‌السّلام » ترجمه کتاب «رمز الصحة فی الطب النبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و الائمه علیه‌السّلام » تألیف سید محمود دهسرخی اصفهانی به زبان عربی است که به قلم آقای «شیخ علی صحت» به فارسی ترجمه شده است.


معرفی کتاب

[ویرایش]

کتاب آیین تندرستی از جمله نگاشته‌های سودمند و قابل فهمی است که در حوزه طب روایی به رشته تحریردرآمده است. نویسنده کتاب، آیت‌الله دهسرخی از حدیث شناسان بزرگ روزگار معاصر است بنابراین نگاشته‌های حدیثی چنین فردی قابل توجه و اعتنا و از سوی دیگر قابل بهره گیری و استفاده است.

ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب مشتمل بر سه بخش و یک پایان نامه است؛ البته در ترجمه فارسی این اثر مبحث پایانی به عنوان بخش چهارم معرفی شده، همچنین مترجم قسمتی به عنوان بخش پنجم را از جانب خود بر اصل کتاب افزوده است که باید این بخش را مستدرک کتاب دانست.

گزارش محتوا

[ویرایش]

۱. این کتاب- چنان که از نامش پیداست پیرامون امور پزشکی و خوردنی‌ها و آشامیدنی‌های مباح و حلالی است از گفتار پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌ و‌آله‌ وسلّم و ائمه علیه‌السّلام نقل شده که نویسنده آن‌ها را گردآوری و مرتب نموده و لغات و مشکلات آنها را توضیح داده است. وی همچنین گفتار برخی از علماء و دانشمندان نامی را نیز در این پیرامون گردآوری نموده است.
۲. از سوی دیگر مؤلف با طب سنتی آشناست و مطالبی در توضیح روایات از منابع طب سنتی نیز نقل می‌کند که این باعث می‌شود سودمندی این اثر دو چندان شود.
۳. خصوصیت دیگر این اثر اختصار و در عین حال جامعیت این نگاشته است. در این اثر- علی رغم اختصار آن- بعضی از مطالب کلی در بهداشت ، خواص بسیاری از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها و نیز درمان بسیاری از بیماری‌ها مطرح می‌شود.
۳. عناوین بخش‌های کتاب به قرار زیر است: بخش اول: در طب پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم که بنابر تصریح مؤلف، روایات این بخش از کتاب شریف بحار الانوار تالیف علامه محمد باقر مجلسی نقل شده است. بخش دوم: در طب امامان معصوم علیه‌السّلام است که مؤلف این بخش را به بیست وچهار عنوان تقسیم کرده است. در این بخش، هم مباحث مقدماتی طب مثل معالجه از راه حرام مطرح شده و هم درمان و معالجه بیماری‌ها، که عمده مباحث این بخش را هم مبحث درمان بیماری‌ها به خود اختصاص داده است.بخش سوم: طب الرضا که در آن، رساله ذهبیه حضرت رضا علیه‌السّلام با توضیحاتی از جانب مؤلف نقل شده است.بخش چهارم: خواص خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها است که روایات آن از کتاب‌های وسائل الشیعه ، الوافی ، الخصال و مکارم الاخلاق برگزیده شده است. بخش پنجم: که پیوست و مستدرک مترجم بر اصل کتاب است دربرگیرنده توصیه‌های بهداشتی و نسخه‌های درمانی‌ای است که از کتاب‌های وسائل الشیعه و مکارم الاخلاق برگزیده شده است.

وضعیت کتاب

[ویرایش]

فهرست مطالب در انتهای اثر آمده است. پاورقی‌ها نیز که از جانب مؤلف محترم است، توضیحاتی پیرامون بعضی از روایات و یا بیان معنی واژه‌های پیچیده است.

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]


نرم افزار جامع طب، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار