آیت‌الله‌العظمی عبدالله جوادی آملی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افحضرت آیة ‌الله حاج شیخ عبد‌الله جوادی آملی در سال ۱۳۱۲ هـ . ش در آمل پا به عرصه گیتی نهاد. پدرش میرزا ابوالحسن جوادی از عالمان و واعظان پرهیزکار شهر بود و اجدادش نیز تا چند نسل، از واعظان و روحانیان محترم آنجا بودند.
پس از پایان دروس دوره ابتدایی در سال ۱۳۲۵ شوق آموختن معارف اسلامی و علوم الهی وی را به حوزه علمیه آمل کشاند.


اساتید

[ویرایش]


← اساتید حوزه آمل


آیة‌ الله فرسیو
آیة‌الله غروی
شیخ عزیز‌الله طبرسی
آقا ضیاء آملی
پدرش میرزا ابوالحسن جوادی

← اساتید در تهران


شیخ اسماعیل جاپلقی
حاج سید عباس فشارکی
شیخ محمّد‌رضا محقّق
آیة‌الله شعرانی
و در درس تفسیر قرآن، بخشی از شرح ‌منظومه، بخش‌های الهیات و عرفان اشارات و مبحث نفس اسفار آیة‌الله الهی قمشه‌ای شرکت کرد ند و شرح ‌فصوص‌الحکم را از محضر آیة‌الله فاضل تونی و درس خارج فقه و اصول را از محضر آیة‌الله محمد ‌تقی آملی آموختند.

← اساتید در قم


آیة ‌الله‌العظمی بروجردی
آیة ‌الله محقّق داماد
حضرت امام‌خمینی «ره»
آیة ‌الله میرزا هاشم آملی
علامه محمد حسین طباطبایی

هجرت به تهران

[ویرایش]

معظم له در سال ۱۳۲۹ به تهران عزمیت نمودند و تحصیلات خود را در مدرسه مروی ادامه دادند.

ورود به حوزه قم

[ویرایش]

حضرت استاد در سال ۱۳۳۴ با تشویق آیة‌الله محمد ‌تقی آملی، برای تکمیل تحصیلات به حوزه علمیه قم هجرت کردند. و در آنجا مدتی از درس خارج فقه آیة ‌الله‌العظمی بروجردی استفاده کرد و بیش از دوازده سال در درس خارج فقه آیة ‌الله محقّق داماد و حدود هفت سال در درس خارج اصول حضرت امام‌خمینی «ره» حضور یافت.
معظم له همچنین حدود پنج‌سال در درس خارج آیة ‌الله میرزا هاشم آملی شرکت کرد.
و به دلیل علاقه وافر به علوم عقلی و قرآنی، از همان ابتدای ورود به قم رابطه علمی خود را با فیلسوف و مفسر بزرگ قرن، علامه طباطبایی آغاز کردند که این ارتباط تا آخرین لحظات عمر پُربرکت آن بزرگوار ادامه یافت.

بر کرسی تدریس

[ویرایش]

معظم له پس از اتمام تحصیلات، فعالیت‌های خود را بر تدریس و نشر معارف الهی متمرکز گرداندند و درس خارج فقه، تفسیر موضوعی قرآن، تفسیر ترتیبی قرآن و دوره‌های مختلف، شرح ‌اشارات، شرح‌ تجرید، شرح‌ منظومه، شواهد‌الربوبیه، التحصیل، شفا، دوره کامل اسفار، تمهید‌القواعد، شرح ‌فصوص‌ الحکم، مصباح‌ الأنس را تدریس نمودند بهگونه‌ای که اکنون از بزرگ‌ترین رهبران فکری جهان اسلام، در ابعاد مختلف اسلامی به شمار می‌آیند و شاگردان فراوانی در علوم مختلف اسلامی برای عالم اسلام تربیت نموده‌اند.
هم‌اکنون مدرسه‌های علمیة «سعادت» در قم و «امام حسن عسکری(علیه السلام)» در آمل تحتِ اشراف ایشان در امر آموزش و پرورش طلاب فعالیت می‌کنند.

آثار

[ویرایش]

از ایشان بیش از صد عنوان کتاب، در موضوعاتِ تفسیر ترتیبی و موضوعی قرآن کریم، فلسفه، عرفان، کلام، فقه و … به چاپ رسیده است که برخی آن‌ها در جشنواره‌های کتاب داخلی و خارجی، حائز رتبه‌های برتر شده است. برای نمونه تفسیر گرانسنگ «تسنیم» در سال ۱۳۸۵ از سوی مؤسسه «آیسسکو» به عنوان پژوهش برگزیدة جهان اسلام انتخاب شده و نیز کتاب برتر پژوهشی شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم شناخته شد.
از ایشان در خرداد ماه ۱۳۸۷ به عنوان استاد نمونه حوزة علمیه قم تقدیر شد و در تیر ماه ۱۳۸۷ عنوان پرکارترین مؤلف ایران را به خود اختصاص داد.

فعالیت‌های اجتماعی

[ویرایش]

حضرت استاد در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، به شکل بنیادین به کار فرهنگی و تقویت بنیه اعتقادی مردم می‌پرداخت و در جلسات مذهبی عمومی و کلاس‌ها، اندیشه‌های امام‌ خمینی «ره» را بیان می‌کرد؛ با ذکر نام و فتواهای امام، به تبلیغ مرجعیت ایشان می‌پرداخت و اعلامیه‌ها و سخنان روشنگر امام را به گوش مردم می‌رساند. این فعالیت‌ها، حساسیت رژیم را برانگیخت و ایشان بارها به ساواک و کلانتری احضار شد و ممنوع‌ المنبر گردید. در آستانه پیروزی انقلاب نیز با تعطیل درس‌های حوزه، به آمل رفت و رهبری مردم را در مبارزه با رژیم طاغوت بر عهده گرفت. در اثر هدایت‌ها و تلاش‌های ایشان، مردم آمل مأموران رژیم پهلوی را به تسلیم واداشتند و خود تأمین امنیّت و نظم شهر را عهده‌دار شدند.
پس از پیروزی انقلاب، مسئولیت دادگاه انقلاب و حاکمیت شرع آمل از سوی امام‌ خمینی «ره» به ایشان واگذار شد و ایشان ضمن تدریس نظام قضایی اسلام برای طلاب و روحانیان، در جهت تثبیت و تحکیم ارکان نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران همّت گماشت.
پس از آن، در سال‌های ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ به عضویت شورای عالی قضایی درآمد و به تهیه و تدوین لوایح قضایی اسلامی و آموزش آن به قضات پرداخت. همچنین ایشان یکی از اعضای فعال مجلس خبرگان قانون اساسی و خبرگان رهبری بود. اکنون نیز منصب امامت جمعه قم را بر عهده دارد و افزون بر بیان معارف اسلام و نکات علمی گوناگون، به تحلیل و تبیین مسایل سیاسی داخلی و خارجی می‌پردازد.

سفرهای خارجی

[ویرایش]

حضرت استاد در دی‌ ماه ۱۳۶۷ به دستور امام ‌خمینی «ره» به مسکو سفر کرد و پیام تاریخی امام را به گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق، تسلیم و تبیین نمود.
در مرداد ماه ۱۳۶۹ به برخی کشورهای اروپا سفر کرد و ضمن دیدار و گفت‌وگو با شخصیت‌ها و گروه‌های اسلامی و غیر اسلامی، به ملاقات پاپ، رهبر مسیحیان جهان رفت و او را به جایگزین کردن مسیحیت ناب عیسوی، به جای مسیحیت آمریکایی فراخواند.
در شهریور ۱۳۷۹ برای شرکت در نشست هزاره ادیان، به مقر‌ّ سازمان ملل در نیویورک رفت و به قرائت و شرح پیام رهبر انقلاب، حضرت آیة ‌الله خامنه‌ای (مدّ ظله العالی) پرداخت. در حاشیه این نشست، با برخی از رهبران و پیروان ادیان و مذاهب جهان دیدار و تبادل‌نظر کرد و برخی مبانی اسلام را برای آنان بازگو نمود.

منبع

[ویرایش]
پایگاه اطلاع رسانی مدرسه امام حسن عسکری علیه السلام شهرستان آمل    


جعبه ابزار