آنسوی آیه ها (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«آنسوی آیه‌ها» نوشته دکتر صمد نوری زاد به زبان فارسی به بررسی بخشی از آیات و شگفتی‌های قرآن کریم که متناسب و متناظر با یافته‌های علم پزشکی است و از منابع معتبر این علم دریافت شده است می‌پردازد.


معرفی اجمالی کتاب

[ویرایش]

البته هدف نویسنده تطبیق آیات قرآن با علوم روز نبوده است بلکه وی ناتوانی مباحث مختلف علم را در پیشگاه پرعظمت قرآن یادآور می‌شود.
در این کتاب به چگونگی خلقت آدم از خاک و دوران شکل گیری جنین آدمی تا زمان تولد وی، تئوریهای آغاز آفرینش ، پیدایش نوزادان چندقلو، اهمیت شیر مادر و تکمیل دوران شیردهی، عجایب بدن انسان همچون چشم‌ها، لب‌ها، غدد بزاقی، زبان، استخوان‌ها و... ، تاثیر رنگ‌های متنوع بر چشم و در نتیجه بر روح و روان انسان، خطای ادراک چشم، بکرزایی، علل و عوامل عقیمی و نازایی، پریود و عادت ماهانه در زنان، اهمیت بهداشت فردی از نظر قرآن، خواب و رؤیا، مراحل عمق بیهوشی و خواب و داستان خواب اصحاب کهف ، بهداشت غذایی و توصیه قرآن کریم به استفاده از اغذیه سالم و بهداشتی، آب و اهمیت آن در زندگی انسان‌ها، روزه داری و آثار آن، مضرات نوشیدن الکل و شراب، توجه قرآن به سلامت روحی- روانی خانواده‌ها، بهداشت جنسی و تاکید بر کنترل و ارضاء صحیح غریزه جنسی، توجه به سلامت جامعه با دستور العمل‌های اخلاقی و اجتماعی، انحرافات جنسی در جامعه، شبیه سازی از منظر قرآن، پیری و تاثیر هورمونهای استرس بر آن و...
موضوعاتی از این قبیل پرداخته و اعجاز قرآن کریم در این زمینه بیان می‌شود.

ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب دارای یک پیشگفتار از انجمن معارف اسلامی ایران ، مقدمه‌ای از نویسنده و ۲۳ فصل ذیل می‌باشد: فصل اول: دوران جنینی. فصل دوم: تولد
فصل سوم: تغذیه کودک و شیر. فصل چهارم: شگفتی‌های بدن انسان.
فصل پنجم: چشم (از منظر نوین) فصل ششم: بکرزایی
فصل هفتم: نازایی و عقیمی فصل هشتم: عادت ماهانه
فصل نهم: بهداشت و سلامت فردی. فصل دهم: خواب و بیهوشی
فصل یازدهم: بی دردی فصل دوازدهم: بهداشت غذایی
فصل سیزدهم: آب فصل چهاردهم: ناشتایی و روزه فصل پانزدهم: الکل و شراب
فصل شانزدهم: سلامت روانی خانواده. فصل هفدهم: بهداشت جنسی خانواده
فصل هیجدهم: سلامت جامعه فصل نوزدهم: انحراف اخلاقی
فصل بیستم: بیماران و بیماری فصل بیست و یکم: شبیه سازی و پاک سازی ژنتیکی
فصل بیست و دوم: کهنسالی فصل بیست و سوم: مرگ
در پایان هر فصل هم به مباحث مطرح شده پزشکی در آن در قالب اصطلاحات تخصصی اشاره می‌شود.
در آخر کتاب هم نمایه‌ها و فهرست منابع و مصادر مورد مراجعه نویسنده آمده است.

نسخه شناسی

[ویرایش]

نویسنده کتاب آقای صمد نوری زاد است. این کتاب در قطع وزیری با جلد شومیز در ۳۰۳ صفحه نخستین بار در سال ۱۳۸۳ شمسی از سوی «انجمن معارف اسلامی ایران» قم منتشر شده است.

منبع

[ویرایش]
نرم افزار تاحضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار