آنتون کلوت

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«آنتون کلوت» مشهور به کلوت بیک یا کلوت بید، در هفتم ماه نوامبر سال ۱۷۹۳ م در جرینوبل فرانسه دیده به جهان گشود.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

وی سال‌های طولانی‌ای را به خواهش محمد علی پاشا در مصر گذرانید و در این مدت به تنظیم مدیریت بیمارستان ارتش مصر همت گماشت و به عنوان رئیس بیمارستان ارتش مصر برگزیده شد. در همین ایام به سبب خدمات فراوانش از سوی محمد علی پاشا به لقب بیک مفتخر شد. در مدت اقامت وی در مصر، محمد علی پاشا مدارس پزشکی بسیاری تاسیس کرد که اولین آن‌ها مدرسه طب انسانی در ابوزعبل بود که به سال ۱۸۲۷ م تاسیس شد و از همان زمان مدیریت و سرپرستی آن به دکتر کلوت سپرده شد.
این مدرسه اولین مدرسه مدرن پزشکی نه تنها در مصر، بلکه در مشرق زمین آن روزگار بود. بیشتر اساتید این مدرسه، پزشکان و اساتید فرانسوی و یا اسپانیایی بودند. کتاب‌هایی که در این مدرسه به عنوان منابع اولیه تدریس می‌شد نیز بیشتر به زبان فرانسوی بود.
در این مدرسه بسیاری از مباحث پزشکی همچون تشریح ، جراحی ، بهداشت ، داروسازی ، فیزیک و شیمی و... به عربی ترجمه شد. در کنار این مدرسه، مدرسه‌ای تخصصی داروسازی تاسیس شد که این مدرسه داروسازی نیز مزرعه‌ای برای کاشت و شناخت داروهای طبی راه اندازی نمود.
دکتر کلوت در همین ایام، زایشگاهی به شیوه امروزین در مصر بنیان نهاد که اولین کارآموزان این مدرسه، ده کنیز حبشی و سودانی بودند که حکومت آنها را از بازار بردگان خریداری نموده بود و پس از آن نیز دخترانی که سرپرست نداشتند، به عنوان کارآموز به این بیمارستان می‌رفتند.
در سال ۱۸۲۵ م کلوت قوانین جدیدی را بر قوانین قبلی اداره اضافه نمود و آن را «اداره بهداشت عمومی» نامگذاری کرد.

تالیفات

[ویرایش]

وی آثار بسیاری در رشته پزشکی به رشته تحریر درآورد که همه آن‌ها- و یا بیشتر آن‌ها- را دکتر محمد افندی شافعی به عربی ترجمه نموده است. بعضی از این آثار عبارت‌اند از:
۱. بواکیر الطب الحدیث .
۲. کنوز الصحة و یواقیت المنحة .
۳. القول الصریح فی علم التشریح : این اثر در سال ۱۸۷۲ م چاپ شد.
۴. مبلغ البراح فی علم الجراح .
۵. نبذة عن التشریح المرضی : این نگاشته به سال ۱۸۷۶ م به چاپ رسید.
۶. الدرر الغوالی فی امراض الاطفال .
۷. لمحة عامة الی مصر .
از جمله نگاشته‌های طبی او به زبان فرانسوی نیز می‌توان به این آثار اشاره کرد:
۱. etpygE ne te ،zeuS a ،zaggeH'l ed enger tno iuq arelohc ed seimedipe sed noitaleR
. ۲. etpygE ne evresbo etseP aL eD.
۳. etpygE'l rus lareneg ucrepA.
۴. seniatnarauq sel te etsep al rus lieo'd puoC
. ۵. eimlahthpo'l eD

وفات

[ویرایش]

وی در سال ۱۸۴۹ م به مارسیلیای فرانسه بازگشت و در همان شهر در سال ۱۸۶۸ م دیده از جهان فروبست.

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع طب، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور).جعبه ابزار